تدبیرساز
ندیداو همی مردم رای ساز .....رسیدش به تدبیرسازان نیاز.
 در بریتانیا تا کمتر از دوه دهه پیش همچنان صحبت کردن و بخصوص نشان دادن صحنه ها و تصاویر جنسی تابو و ممنوعیت اجتماعی و حتی قانونی داشته است و تنها در سال های اخیر است که این تابوها شکسته شده اند. تا سال 1930 در فرانسه و انگلستان چاپ کتاب های سکسی مطالقا ممنوع بود و درصورت انتشار به نحو غیر مجاز بوده است. کتاب های هنری میلر از جمله آثار ممنوع الچاپ بود. در سال 1928 کتاب رمان «معشوقه بانو چترلی» نوشته دی. اچ. لارنس به دلیل وجود کلمات رکیک در دادگاه محکوم به پرداخت جریمه نقدی شد.

کانال دوم تلویزیون بی بی یس در چهارشنبه 28 نوامبر سال 2001 ساعت 50/9 برنامه ای با نام «تابو» پخش کرد. این برنامه مستند و تحلیلی گزارشی بود از چگونگی روند شکسته شدن تابوهای جنسی در اروپا و بخصوص بریتانیا. این برنامه نشان می داد که در بریتانیا تا کمتر از دوه دهه پیش همچنان صحبت کردن و بخصوص نشان دادن صحنه ها و تصاویر جنسی تابو و ممنوعیت اجتماعی و حتی قانونی داشته است و تنها در سال های اخیر است که این تابوها شکسته شده اند. تا سال 1930 در فرانسه و انگلستان چاپ کتاب های سکسی مطالقا ممنوع بود و درصورت انتشار به نحو غیر مجاز بوده است. کتاب های هنری میلر از جمله آثار ممنوع الچاپ بود. در سال 1928 کتاب رمان «معشوقه بانو چترلی» نوشته دی. اچ. لارنس به دلیل وجود کلمات رکیک در دادگاه محکوم به پرداخت جریمه نقدی شد.

از جنگ جهانی دوم به بعد کم کم فضا تغییر کرد و زمینه برای عرضه تصاویر جنسی بازتر شد اما همچنان تا سال های 1960 خواندن کتاب های سکسی بسیار شرم آور بود و کتابفروشی ها اینگونه آثار را در جلو ویترین نمی گذاشتند و خرید و فروش آنها بصورت پنهانی انجام می شد. در سال 1966 نمایشگاهی از نقاشی های سکسی در لندن برگزار شد. این نخستین بار بود که سکس در بریتانیا بصورت آزاد نمایش داده می شد. همچنین در سال 1968 چاپ کتاب های سکسی در بریتانیا قانونا آزاد شد و برای مثال رمان های ساموئل بکت با تصاویر سکسی منتشر شد. بعلاوه،د، به یکبار فضای روابط جنسی در غرب گشوده شد و به تبع آن سخن گفتن از سکس نیز آسان تر و آشکارتر گردید و تابوهای سکسی بشدت فرو رختند. اماهمچنان مسیحیان مومن و مردم سنت گرا دربرابر شکسته شدن تابوها مقاومت می کردند. در سال 1970 عده ای از مردم لندن به نمایش

The Wednesday Play

بخاطر بوسیدن و زنان عریان آن اعتراض کردند. امذوزه دیگر صحنه های این نمایش جزء صحنه های جنسی طبقه بندی نمی شود. روند شکسته شدن تابوها ادامه یافت تا اینکه در سال 2001 سازمان بی بی سی اجازه پخش تصاویر رابطه جنسی کامل بدون نشان دادن لحظه دخول جنسی داد. در عین حال، برخی مردم همچنان معتقد بودند که نباید تلویزیون برخی تابوها را بشکند. از اینرو در سال 1996 عده ای از مردم به برنامه تلویزیون

Queer As Folk

که در آن همجنس بازان مرد آشکارا سکس می کردند اعتراض نمودند. ولی این اعتراضات ادامه نیافت زیرا از آن سال به بعد شبکه تلویزیونی بریتانیا به نحو آزادانه ای تصاویر سکسی را پخش می کنند اما تاکنون اعتراض جمعی به این برنامه ها صورت نگرفته است. بعلاوه، در نوامبر 2001 نتایج دومین بررسی ملی نگرش های مردم به مسائل جنسی در مجله معتبر لانست منتشر شد. این گزارش خبر از «انفجار جنسی» در بریتانیا می دهد که آن را «دومین انقلاب جنسی» نامیده اند. این بررسی نشان می دهد که تغییر اساسی در الگوی خانواده، روابط جنسی و عشق در بریتانیا رخ داده است. براساس این گزارش زنان دیگر با اعتماد به نفس بیشتر خواهان لذت جنسی و ارگازم هستند و اشکال همزیستی بشدت در حال جایگزینی با ازدواج است. همچنین مفاهیم مشروعیت فرزند و بکارت زنان دیگر از گفتمان جنسی بریتانیایی ها برچیده شده است. در نتیجه این تحولات، تابوهای جنسی بشدت فرو ریخته اند و ارتباط جنسی در حال تبدیل شدن به امری طبیعی و معمول مانند غذاخوردن می شود. اگرچه این امر به معنای فرو ریختن تمام اشکال نظم دهنده به روابط جنسی نیست. بلکه با تحول نگرش جنسی بریتانیایی ها، توجه و حساسیت نسبت به عدم تجاوز و خشونت جنسی بشدت افزایش یافته است. در نتیجه این تحولات، خشونت ها و تجاوزات جنسی در بریتانیا طی چند دهه اخیر روند نزولی بسیار چشمگیری داشته است. بویژه اینکه تمام سازمان ها در سال های اخیر قوانین بسیار دقیق و کارآمدی برای جلوگیری از جنسی شدن فضای کار یا جلوگیری از استثمار، سوأ استفاده و تجاوز و خشونت جنسی وضع کرده اند. بررسی ها نشان می دهد اگرچه این قوانین صد در صد موثر نبوده اند اما کمترین سوأ استفاده و خشونت جنسی در تاریخ بریتانیا مربوط به دهه ی اخیر می باشد. این کاهش بیش از آنکه تنها ناشی از وضع قوانین باشد، در نتیجه افزایش آگاهی ها و حساسیت های جنسی در بین مردم از یک سو و از سوی دیگر شکستن تابوها و تبدیل شدن شدن به امری انسانی و طبیعی که می تواند با توافق و تفاهم طرفین انجام گیرد است. در عین حال، شکستن شدن تابوها و ورود زنان به عرصه فعالیت جنسی پیامدهای منفی نیز داشته است. یکی از این پیامدها، بارداری ناخواسته نوجوانان است. در سال های 1995 تا 200 این آمارها رو به افزایش بود. اما از سال 2000 به بعد با افزایش آموزش جنسی در مدارس و گسترش آگاهی ها بهداشتی و یاد دادن روش های کنترل بارداری، روند بارداری نوجوانان بشدت رو به کاهش نهاده است. البته قوانین حمایتی از بارداری زنان نیز در افزایش بارداری نوجوانان موثر بوده است. در بریتانیا در صورتیکه زنی باردار شود می تواند از حمایت های کامل دولت برخوردار شود و زندگی مستقل تشکیل دهد. این امر باعث تشویق دختران که مایل بودند از خانواده و پدر و مادر استقلال زودرس بدست آورند می شد.اکنون تلاش می شود تا با افزایش آگاهی های دختران و والدین زمینه این امر کاهش پیدا کند.

پیامدهای مثبت یا منفی افزایش روابط جنسی تاثیری در شکسته شدن تابوها ندارد. تابوها بیش از هر چیز توسط رسانه ها شکسته شده اند. امروز دیگر کمتر کسی در بریتانیا حسرت آن روزهایی را می خورد که سخن گفتن از سکس شرم آور بود یا سخن نگفتن از آن نشان فرهیختگی محسوب می شد. سکس امروز هم کالای اقتصادی، هم امر سیاسی ( برای فمنیست ها) هم امر نمادین برای هنرمندان شده است. گفتمان سکسی را هنرمندان و رسانه ها هر روز بازتر می کنند و گفتارهای جنسی که توسط دانشگاهیان در رشته های مختلف پزشکی، روان شناسی و علوم اجتماعی تولید می کنند در اساس پاره از همان بازنمایی های سکس است و نقش مهمی در شکسته تر شدن تابوهایی دارند که هزاران سال دوام یافته بودند.

 


موضوعات مرتبط: اسيب شناسی اجتماعي
بیست و ششم آبان ۱۳۸۸ | ۱۴:۲۳ بعد از ظهر | دکتر سعید محمدي |


درباره وب

طراح قالب
امکانات وب